reklama

Ceny pohonných hmôt do leta vzrastú o 10%

Áno, ceny benzínu a nafty na našich pumpách môžu  stáť aj o 10% viac ako začiatkom marca, teda od 1,65 eura vyššie. Môže za to nová politika  spustená Európskou centrálnou bankou.  Táto politika je známa ako LTRO - Long Term Refinancing Operation. Žiadna krajina ani veľká banka eurozóny neunikne novej štruktrurálnej architektúre ECB. Inými slovami, ECB pumpuje nekryté peniaze do ekonomiky eurozóny v hodnote viac ako 1000 miliárd eur.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rast peňažnej masy v eurách a rast likvidity v eurozóne spôsobil nedávny rast cien ropy. Európska centrálna banka je hlavným aktérom tohto príbehu, pretože zaplavuje  trhy lacnými úvermi.

Prvá fáza programu LTRO I. bola spustená koncom roku 2011, kedy ECB požičala za ultra nízky úrok 1% takmer 490 mld eur vyše 500 bankám eurozóny. Po tejto prvej megapôžičke ECB bankám vzrástli ceny ropy o 10%. Ceny ropy nekorelujú iba politickému vývoju v Iráne, ale súvisia s expanzívnou monetárnou politikou ECB.

Za zdražovaním benzínu a nafty stojí  rast ceny ropy na svetových trhoch. Rastúce ceny ropy možno okrem geopolitického napätia na Blízkom východe vysvetliť aj rastúcou ponukou lacných peňazí vo vyspelých ekonomikách.Euro neposilňuje toľko, aby bol cenový nárast kompenzovaný. Cena ropy Brent v minulom týždni krátkodobo prekročila hladinu 128 dolárov za barel, a dostala sa tak na 3,5 ročné maximum v dolárovom vyjadrení. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vačšina bánk eurozóny je podkapitalizovaná a naviac z tychto bánk vyťahujú neeurópski investori svoje peniaze. Tak sú banky eurozóny chudobnejšie ako americké banky a priamo závislé na krátkodobom kapitálu ECB. Nemecká kancelárka Merkelová (Madame Nein) je proti politike ECB - riešiť krízu krajín eurozóny cestou emisií eurobondov tejto centrálnej banky.

 Európska Centrálna Banka je nielen veriteľom poslednej inštancie, ale aj účinnou tlačiarňou nekrytých peňazí. Podobný program uskutočnila v minulých rokoch americká rezervná banka FED, známy ako QE I a QE II.

Koncom februára ECB zverejnila, výsledky druhej fázy programu LTRO II.  Európska centrálna banka bola poskytla dlhodobú likviditu bankám vo výške takmer 530 miliárd eur. Voľné finančné prostriedkyokrem iného využité práve na nákup rizikových aktív a komodít. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Práve spomenutá druhá fáza LTRO môže zvýšiť ceny o pár mesiacov na našich pumpách.

Miloslav Hoschek

Miloslav Hoschek

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

venujem temam bankovnictvo, payments,a verejne financie. Zoznam autorových rubrík:  Sme pripravený v politike na rMobilné platby, banking 2.0Bude mať FED dôvody na oslavyNové regulačné a legislatívneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu